AKO SPRÁVNE DOJČIŤ BÁBÄTKO
Tak ako to teda je, koľko mlieka potrebuje novorodenec vypiť a čo pre tvorbu
mliečka môže urobiť jeho mama?
Tvorba mlieka
Princíp vytvárania mlieka je v podstate veľmi jednoduchý a prirodzený. Čím viac žena dojčí, tým viac mlieka si jej telo vytvorí. Ide o to, aby sa mamička dokonale prispôsobila dieťatku a jeho potrebám. Obzvlášť v prvých týždňoch, kedy ešte nefunguje žiaden režim, je dobré nič nesiliť a nechať bábätko, nech si samo mlieko vypýta vždy, keď bude hladné.
Ako často dojčiť
Odborníci aj skúsené mamičky radia dojčiť počas prvých týždňov dieťa vtedy, keď si to ono vyžiada. Pri každom dojčení je dôležité dieťa veľmi pozorne sledovať a nelimitovať jeho pitie časom, ani ničím iným. Nech bábätko pije, koľko sa mu žiada. Keďže novorodenci potrebujú pomerne často nakŕmiť – zhruba každé dve až tri hodiny, nakoľko ich žalúdky sú ešte príliš malé a rýchlo im vytrávi, je treba toto náročné tempo vydržať a byť bábätku k dispozícii.
Nepotrvá dlho a každá mama si sama najlepšie odsleduje, kedy a či je jej dieťa hladné, aj ako dlho potrebuje piť. A následne môže dôjsť aj na vytváranie režimu pre bábätko, aj čo sa dojčenia týka.
Polohy pri dojčení
Je veľmi dôležité, aby mala mama pri dojčení pohodlnú polohu. A zároveň, nech je k nej bábätko privinuté celým telom. Tým sa veľmi jednoducho dosiahne správna poloha a tiež správne prisatie. Práve zlá poloha pri dojčení ide totiž ruka v ruke s nesprávnym prisatím, čo má neraz za následok nespokojnosť a neprospievanie bábätka. Ak si neviete dať rady sama, je dobré obrátiť sa s prosbou o pomoc na laktačnú poradkyňu, ktorá vám s úpravou polohy pri dojčení veľmi rada a rýchlo pomôže.
Čomu sa počas kojenia vyhýbať?
Okrem nevhodnej stravy, pitia alkoholických nápojov a fajčenia je častým problémom, kvôli ktorému sa dojčenie zbytočne skomplikuje aj to, že mamička nezačne dojčiť bábätko včas. S dojčením sa začína hneď po pôrode a následne si je potrebné bábo prikladať vždy, keď o to ono prejaví záujem. Keďže mlieko sa v tele ženy tvorí asi od 16. týždňa tehotenstva, nie je na čo čakať, naviac v prvej fáze dojčenia matka produkuje výživné a pre imunitu novorodenca veľmi dôležité kolostrum.
Pozor aj na zlé prisatie bábätka, čoho výsledkom je nespokojné, hladné dieťatko aj bolesť bradaviek, ktoré môžu nepríjemne popraskať, v horšom prípade sa až zapáliť.
Dojčenie v určitých časových intervaloch tiež nie je správnym postupom. Novorodenec by mal byť dojčený toľko a tak často, ako si to vyžaduje.
Veľkým nepriateľom dojčenia sú i cumle a dojčenské fľaše. Neraz práve cumlík a pitie z fľaše s cumľom kazí techniku dojčenia a prispieva k rýchlejšiemu odstaveniu dieťatka.
Ako prestať kojiť
A otázka na záver: Kedy a ako zistiť, že je čas prestať dojčiť?
Pravdaže, je to vysoko individuálne, neexistuje univerzálny vek dieťaťa, kedy je treba s dojčením prestať, dôležité je, aby odstavovanie od materského mlieka prebehlo pokojne a bez stresov, ako pre mamu, tak pre bábätko.
Vo všeobecnosti však platí, že pre dieťa do veku šesť mesiacov je materské mlieko jedinou stravou i nápojom, ktoré skutočne potrebuje. Z fyziologického hľadiska približne v období šiesteho mesiaca už samotné materské mlieko na pokrytie potrieb organizmu dieťatka nestačí a vtedy prichádzajú prvé príkrmy.
Preto, ak na to nie je žiadny vážny dôvod, je veľmi cenné a zdraviu dieťatka prospešné dojčiť ho minimálne tých prvých šesť mesiacov. A hoci po pol roku už materské mlieko neobsahuje toľko živín, ako v prvých mesiacoch dojčenia, stále má dôležité látky. Okrem toho je dojčenie aj priamym stelesnením silného puta medzi mamou a dieťaťom, preto je dôležité odstavovať dieťatko veľmi opatrne a nenásilne.
Možnosti na odnaučenie dieťatka od maminho prsníka sú v zásade dve: Buď si vyberiete rýchly, rázny spôsob alebo postupný, pomalší a citlivejší, ktorý je u väčšiny mamičiek obľúbenejší. Predsa len, odstavovanie od materského mlieka je zložitou skúškou nielen pre bábätká. Rovnako mamy sa musia pripraviť na to, že ich bábo rastie a už ich tak bytostne nepotrebuje.
Kde hľadať pomoc ak sa nedarí dojčiť
Ak máte problémy s dojčením alebo si nie ste istá technikou dojčenia, skúste sa spýtať odborníkov, ktorí o tom vedia viac. Prvotné informácie o dojčení by Vám mali poskytnúť už v pôrodnici. Neskôr Vám môže pomôcť aj detská lekárka. No ak chcete odbornú pomoc obráťte sa na odborníkov z Mamila. Na webstránke www.mamila.sk nájdete všetky základné informácie, navyše majú zoznam poradkýň, ktoré vám veľmi ochotne pomôžu.